اسارت ازدواج جوانان جنوب کرمان در بند تجملات و بیکاری
اسارت ازدواج جوانان جنوب کرمان در بند تجملات و بیکاری
تسهیل شرایط و فراهم سازی بستر لازم برای ازدواجِ جوانان از ضروریاتی است که باید در مقام عمل و فارغ از هرگونه ادبیات کلیشه‌ای در اولویتِ جدی دستگاه‌های ذی‌ربط و همچنین خانواده قرار گیرد.
به‌گزارش صبح منوجان به نقل خبرنگار راه آرمان از رودبارجنوب،وقتی که هزینه‌های کمرشکن ازدواج با مهریه‌های سنگین ادغام می‌شود مساله ازدواج در تصور جوانان جنوب کرمان که اغلب بیکاراند که آهی در بساط ندارند به رویا و خیال می‌ماند.
ازدواج به عنوان سنگ بنای اولیه خانواده و به عنوان عاملی اساسی برای زوجیت و همدلی دو جوان و زمینه بالندگی و پیشرفت برای آنهاست.
ساختار ازدواج و سن آن در جوامع با همدیگر متفاوت است و در واقع، هر جامعه ای با توجه به سبک زندگی و نظام فرهنگی خود، شیوه ها و روش های خاصی در ازدواج به وجود آورده است.
این امر در فرهنگ اسلامی نیز مورد توجه ویژه بوده است، بخصوص توصیه شده است ازدواج در زمان مناسب آن انجام گیرد تا برکات معنوی، روانی، تربیتی و اجتماعی بیشتری نصیب همسران جوان شود.
اما چند سالی است،سن ازدواج در ایران و به تبع آن در جنوب کرمان بالا رفته است،تعداد افراد مجرد بالای ۳۰ سال رو به افزایش است، اما دلیل این اتفاق چیست؟ چرا جوانان از ازدواج فراری‌اند و نمی‌خواهند مسئولیت زندگی مشترک را قبول کنند.
بسیاری از کارشناسان این حوزه دلیل اصلی را نبود شغل، بالا بودن هزینه‌های زندگی و البته اجاره‌بهای مسکن می‌دانند، سه اصل مهمی که برای تشکیل یک زندگی مشترک باید فراهم باشد.
 جوانی که کار ندارد یا از امنیت شغلی لازم برای تامین معیشت خود برخوردار نیست، توان پرداخت اجاره‌بهای مسکن را ندارد و نمی‌تواند خرج و دخلش را هماهنگ کند، چطور می‌تواند به فکر ازدواج باشد.
سالاری جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی در گفتگو باخبرنگار راه آرمان در واکاویِ دشواری‌های ازدواج در جامعه کُنونی ایران اظهار کرد: معضل اشتغال و بیکاری یکی از دلایل اصلی دشوار شدن امر حسنه ازدواج به شمار می‌رود و به واقع تبعات و عوارض این موضوع چالش برانگیز یکی از اصلی‌ترین ستون‌ها و پایه‌های شکل‌گیری جامعه که همان نظام خانواده است را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
جامعه‌شناس و آسیب‌شناس مسائل اجتماعی گفت: از سوی دیگر مدت‌ها است در پیچ و خم جهیزیه‌های آنچنانی، مراسم و تشریفات آنچنانی‌تر، چشم و هم چشمی‌ها، معضل تأمین مسکن، امر ازدواج آنچنان دشوار شده که بسیاری از جوانان عطای آن را به لقایش بخشیده اند.
سالاری گفت: کم نیستند جوانانی که از ازدواج به عنوان یک شوخی در شرایط کنونی اقتصادی کشور یاد می‌کنند، جوانانی که در صورت برخورداری از یک شغل نیم بند، باید هفت خوان رستم را طی کنند تا هزینه‌های کمرشکن رهن و اجاره منزل و تهیه لوازم خانگی و مراسم جشن و سُرورِ عروسی را تأمین کنند.
این جامعه شناس تاکید کرد: نقش نهاد خانواده در جامعه برکسی پوشیده نیست و تداوم نظام اجتماعی تا حد زیادی وابسته به سلامت خانواده است.
وی یادآور شد: در میان مسائل اجتماعی مختلف، شاید، بیکاری، بزرگترین تهدید علیه سلامت و ثبات خانواده باشد به همین دلیل رفع بیکاری، دغدغه اصلی بسیاری از خانواده‌ها، نظام سیاسی و افراد جامعه است.
گفتنی است،مسئولان با سرمایه گذاری  های دولتی و خصوصی در ایجاد شغل و تقسیم کار عادلانه مشاغل در کنار کمرنگ  کردن  شغل های کاذب،  در بلند مدت می توانند یکی از بزرگترین  موانع ازدواج یعنی بیکاری را تا حد ممکن حل کنند.
انتهای پیام/پ