تحریم های دارویی مصداق بارز تروریسم اقتصادی است
تحریم های دارویی مصداق بارز تروریسم اقتصادی است
دولت آمریکا و مبلغان تحریم یک سری توجیه و پاسخ بسته‌بندی‌شده و از «پیش آماده» در اختیار دارند تا در برابر هرگونه انتقاد یا افشاگری در مورد تبعات انسانی تحریم این پاسخ‌ها و توجیهات را به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های وابسته انتشار دهند.

به گزارش صبح منوجان به نقل از راه آرمان“؛ هنگامی که به بازار داخلی ایران نیم نگاهی می اندازیم، متوجه می شویم که انقلاب چهل و چند ساله ایران چگونه آماج انواع خصومت ها و خباثت ها بوده است.

در حالی که کشورهای به ظاهر ابر قدرت ادعای دوستی و جلو آوردن دست خدمت رسان خود را مصداق صداقت نشان می دهند، بیماران پروانه ای ایران یک به یک جان خود را از دست می دهند که چاره ای برای ایران جز مقاومت و دور زدن تحریم ها در مقابلشان وجود ندارد.

تحریم‌های یک جانبه‌ای که به صورت نامشروع علیه یک کشور تحمیل می‌شوند مصداق بارز تروریسم اقتصادی است، اما هنگامی که این تحریم ها حوزه سلامت شهروندان را هدف بگیرد و به حوزه غذا و دارو گسترش یابد و سبب ایجاد درد و رنج، رعب و وحشت و یا نقض حقوق اساسی افراد شود، مصداق نقض حقوق بشر و تروریسم مستقیم است.

تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، جانها را نشانه گرفته بود

تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران فقط به فروش نفت، تجهیزات و امکانات خلاصه نشده است، این تحریم‌ها، تجهیزات پزشکی و دارویی کشور را هدف قرار داده و تاثیرات منفی آن در زندگی بسیاری از بیماران خاص، صعب‌العلاج و سرطانی مشهود است، یکی از این بیماری های خاص که توان درمان آن با تجهیزاتی از نوع باند و پانسمان و غیره را شامل می شود؛ بیماران ای بی یا پروانه ای است.

قوانین و حقوق بین الملل دولت ها و شرکت ها را موظف می کند که با معاملات تجاری خود مانع از برخورداری انسان ها از حقوق بشر نشوند، اما شرکت سوئدی سازنده باندهای پانسمان بیماران ای بی به علت تحریم های  آمریکایی از ارائه محصول خریداری شده به ایران خودداری کرد.

هرچند که شرکت ها آزادند درباره فروش محصولات خود تصمیم گیری کنند اما آن دسته از شرکت هایی که دارو و کالاهای بشردوستانه تولید می کنند، مسئولیت ویژه ای دارند و موظفند در تعاملات خود حقوق بشر را در نظر بگیرند.

گرچه آمریکایی ها هیچ وقت تحریم دارو را مستقیم اعلام نکردند تا در افکار عمومی وجه خود را خوب نشان دهند اما این تحریم ها به وضوح در رفتار شرکت های دارویی با خریدارانش کاملا مشهود بود.

سید حمیدرضا هاشمی، مدیرعامل خانه بیماران پروانه‌ای ۱۹ خردادماه سال گذشته ادعاهای آمریکا درباره تحریم نبودن دارو را دروغ خواند و گفته بود: در سال های اخیر بیماران پروانه ای با مشکلاتی مواجه بوده اند که بخش عمده آن به تحریم ها مربوط می شود.

وجود هفتاد بیمار پروانه‌ای  در جنوب شرق کشور

پروانه فلاح کارشناس مسئول واحد بیماری های خاص، معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان نیز در خصوص بیماران  ای بی در کرمان نیز گفت: بیماران ما پانسمان meplex نیاز دارند که از یک شرکت سوئدی وارد می شود و توسط خانه “ای بی” بین بیماران توزیع می شود؛ با تحریم ها ورود این پانسمان بسیار کم شده و بیماران را به چالش انداخته است زیرا هفتاد بیمار در استان کرمان وسیستان و بلوچستان به این بیماری دچارند.

بر پایه ی این گزارش، بیماری پروانه ای یا (EB (epidermolysis  bullosa اپیدرمولایز بولوزا بیماری ارثی بافتهای پوستی است که در پوست و غشای مخاطی ایجاد تاول های خون ریزی دهنده دردناک می کند.

با خروج یک جانبه آمریکا از برجام، تحریم ها به یک باره افزایش یافت و از می ۲۰۱۸ تا می ۲۰۱۹ به علت افزایش تحریم ها ۱۵ نفر از بیماران پروانه ای به علت نداشتن پانسمان جان خود را از دست دادند.

کارشناسان سازمان ملل، دلیل به وجود آمدن این وضعیت برای برخی بیماران در ایران را تحریم های آمریکا و ترس شرکت ها و بانک های خارجی از مجازات و اقدامات تنبیهی نهادهای آمریکایی در صورت تعامل با ایران عنوان کرده و یادآور شدند: این در حالی است که آمریکا اعلام کرده است صادرات تجهیزات پرشکی و دارو به ایران علی رغم تحریم ها علیه این کشور بلا مانع است.

انتهای پیام/