نقشه راه جهان اسلام برای آینده توسط رهبری ترسیم شد/ ضرورت توسعه جبهه مقاومت در دنیای اسلام برای پیشبرد وحدت
نقشه راه جهان اسلام برای آینده توسط رهبری ترسیم شد/ ضرورت توسعه جبهه مقاومت در دنیای اسلام برای پیشبرد وحدت
کارشناسان مسائل سیاسی با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با جمعی از مسئولان نظام و میهمانان خارجی شرکت کننده در کنفرانس وحدت گفتند: مقام معظم رهبری تأکیدشان بر توسعه و گسترش جبهه مقاومت در دنیای اسلام برای پیشبرد وحدت و انسجام بود.
به‌گزارش صبح منوجان به نقل  راه آرمان؛ روز گذشته همزمان با هفدهم ربیع‌الاول سالروز میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع)، رهبر انقلاب اسلامی دیداری با جمعی از مسئولان نظام و میهمانان خارجی شرکت کننده در کنفرانس وحدت داشتند و معظم له در این دیدار بر وحدت بین مسلمانان جهان اسلام تأکید داشتند.
حسن هانی زاده در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به بیانات رهبر فرزانه انقلاب در این دیدار گفت: سخنان تاریخی و مهم مقام معظم رهبری در دیدار با شرکت کنندگان سی و ششمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی و سران سه قوه، نقشه راه جهان اسلام را برای سال های آینده ترسیم کرد.این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار به دو محور و اساسی اشاره کردند؛ نخست به بحران اخیر ایران که البته در جمهوری اسلامی ایران به وجود آزادی های فردی و اجتماعی و قانون اساسی تضمین کننده، آزادی بیان وجود دارد و هرزگاهی چنین اتفاقاتی رخ می دهد.

ایران دارای قانون اساسی برگرفته از دین مبین اسلام است

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، کشوری نیست که هشتاد میلیون نفر را در یک میدان عمومی شهر به خاطر گرایشات مذهبی جمع کند و در برابر انظار عمومی گردن بزند و سازمان های مدعی دفاع از حقوق بشر هم برای آن کشور هورا بکشند؛ ایران دارای قانون اساسی مترقی برگرفته از دین مبین اسلام و نهادهای مدنی است و اجازه نخواهد داد که این نهادهای مدنی حاکمیت را به سمت دیکتاتوری و مصادره آزادی های فردی حرکت دهند.

هانی زاده ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی هم یکی از شخصیت های پر تجربه و دارای نگاه احترام انگیز به مسئله دموکراسی و آزادی های فردی است؛ لذا رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سخنان خود به توطئه دشمنان علیه جمهوری ایران اسلامی و طرح شعارهایی که جایی در جهان اسلام ندارد، اشاره فرمودند و این توطئه را برگرفته از مشارکت آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی و برخی از رژیم مرتجع دانستند که جمهوری اسلامی و ملت ایران توانستند از این بحران نفس گیر عبور کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: معظم له وحدت جهان اسلام را مطرح کردند و همان گونه که بارها اعلام کرده بودند وحدت اسلام باید عملیاتی شود و از مقوله حرف به مقوله عمل حرکت کند؛ جهان اسلام نباید اجازه دهد که قدرت های خارجی بین مذاهب زیر مجموعه اسلام تفرقه ایجاد کنند.

ایران منادی وحدت جهان اسلام است

وی ضمن اشاره به مطلب فوق خاطر نشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، جمهوری اسلامی ایران به کانون و محور وحدت جهان اسلام تبدیل شده است و ایران با برگزاری کنفرانس های متعدد، منادی وحدت جهان اسلام است که در رأس آن رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار دارد.

حمیدرضا ترقی در گفتگو با راه آرمان؛ گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی هر سال در جمع مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی پیرامون مسائل مهم جهان اسلام به ویژه در خصوص وحدت و انسجام بین امت اسلامی سخن می گویند؛ امسال نیز با جمعی که در این مراسم شرکت کرده بودند، نکات مهمی را مورد تأکید قرار دادند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی ابراز کرد: رهبر حکیم انقلاب به جایگاه رفیع نظام جمهوری اسلامی و وحدت در هندسه جدید قدرت اشاره داشتند و به این نکته به عنوان راهکار و راهبرد جدید که مورد نیاز امت اسلامی است و باید نقش آفرینی مناسب زمان را امت اسلامی داشته باشند تأکید و توجه داشتند.

نخبگان باید علت مشکلات دنیای اسلام را تبیین کنند

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: مقام معظم رهبری تأکید کردند نسل جوان و به ویژه فرزانگان جهان اسلام و خواص جهان اسلام که از روشن بینی لازم برخوردار هستند باید برای وحدت اسلامی در جهان یک برنامه ریزی مناسبی داشته باشند تا به سادگی این وحدت و انسجام در جهان اسلام تحت تأثیر توطئه ها و دسیسه های دشمن قرار نگیرد و موجب هرز رفتن انرژی و توان ملت ها و مسلمانان نشود.

وی بیان کرد: نکته دیگری که مورد تأکید ایشان بود این بود که نخبگان جهان اسلام باید علت این رنج ها و مشکلاتی که برای جهان اسلام وجود دارد را مورد تبیین قرار دهند و مشخص کنند که نتیجه قهری تبلیغ و جدایی در جهان اسلام جز دوری از عزت اسلامی، مسئله دیگری نیست و این نکته اگر برای جهان اسلام و ملت ما شفاف و مشخص شود طبیعتا مسلمانان از وحدت و انسجام دست بر نخواهند داشت و اجازه نخواهند داد که دشمنانِ مسلمانان با هدایت سلول سرطانی صهیونیست در منطقه این مشکلات را برای جهان اسلام پدید بیاورد و با عادی سازی روابط برخی از کشورها با اسرائیل که یکی از بزرگترین خیانت ها است، این وحدت در معرض خطر قرار بگیرد.

ترقی با اشاره به مطلب فوق افزود: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در تبیین موضوع وحدت تأکیدشان این بود که منظور از وحدت این نیست که عقاید خودمان را به هم نزدیک کنیم و یک عقیده داشته باشیم؛ بلکه منظور این است که در حفظ منافع امت اسلامی یک وحدت استراتژیک داشته باشیم.

لزوم ایستادگی در برابر اقدامات دشمنان

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب عنوان کردند اینکه برخی تصور می کنند وحدت امکان پذیر نیست در بعد یکی شدن عقاید و مبانی دینی و فکری ممکن است درست باشد اما در بعد سیاسی، اشتراکات عمل بسیار زیادی می تواند جهان اسلام داشته باشد که اگر همه به فهم مشترک در خصوص تغییر هندسه سیاسی دنیا برسند و تلاش کنند نقشه سیاسی دنیا تغییر اساسی کند و به ویژه از نظام تک قطبی که در حال حاضر مشکلات عدیده ای را برای ملت ها به وجود آورده به سمت مطرود شدن این نظام تک قطبی حرکت کنیم و نظام چند قطبی و چند جانبه گرایی پدید آید بسیاری از مشکلات جهان اسلام حل خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در واقع استراتژی است که مسلمانان می توانند با اشتراک عمل به آن برسند و ضرروتی به اینکه به لحاظ عقیدتی آنها یکی بشوند نیست بلکه در بعد سیاسی مورد تأکید است.

وی گفت: مقام معظم رهبیر طرح سوالی داشتند که آیا اتحاد کلمه مسلمان ها و داشتن جایگاه رفیع در دنیا امکان پذیر است یا نه که در پاسخ به این سوال فرمودند که قطعا اتحاد بین ملت های اسلامی ممکن است؛ اما نیازمند به تلاش و عمل و ایستادگی و سختی هایی است که دشمنان وحدت برای ملت های جهان اسلام پدید می آورند و اگر در برابر این مسائل ایستادگی و مقاومت داشته باشند، قطعا می تواند وحدت مهمی را رقم بزند و تحقق ببخشند.

ضرورت توسعه جبهه مقاومت در دنیای اسلام برای پیشبرد وحدت

ترقی افزود: در همین راستا معظم له به نمونه تأثیر جمهوری اسلامی در جهان اسلام اشاره کردند که ما توانستیم با ایستادگی و مقاومت در برابر قدرت های جهان، در دوران جنگ تحمیلی بیایستیم و دو تا ابر قدرت و به علاوه بقیه کشورهای اقماری آنها که در مقابل ایران اسلامی ایستاده بودند را با این ایستادگی و مقاومت ملت ما شکست دهیم.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی ادامه داد: بنابراین الگوگیری از جمهوری اسلامی ایران برای ملت ها این امکان را فراهم می کند که آنها هم در برابر این زیاده خواهی های دشمنان بتوانند بیاستند و لازمه تحقق وحدت را معظم له جلوگیری از تبدیل اختلافات مذهبی تنازع و درگیری دانستند و تأکید داشتند چون سیاست مداران آمریکا و انگلیس با اصل اسلام مخالف هستند و ضدیت دارند سعی می کنند به مباحث شیعه و سنی و اختلافات مذهبی دامن بزنند و این یکی از شگردهای دشمن است که با ایجاد شیعه انگلیسی، سنی آمریکایی و از این قبیل فرقه سازی ها، جهان اسلام را در اختلافات عقیدتی درگیر کنند و نگذارند به یک وحدت تأثیر گذار برسد.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: در مجموع می توان گفت که مقام معظم رهبری تأکیدشان بر توسعه و گسترش جبهه مقاومت در دنیای اسلام برای پیشبرد وحدت و انسجام بود و توانستند با بیان مثال هایی در رابطه با مسائل اخیر ایران و توطئه هایی که دشمنان علیه ما طراحی کردند اینگونه نشان دهند که جمهوری اسلامی در برابر همه این توطئه ها توانسته است مقاومت و ایستادگی کند و با این نوع توطئه ها برخورد کند و اجازه ندهد که این توطئه ها مسیر انقلاب اسلامی را  از مسیرخط پیامبر عظیم الشأن اسلام دور کند.

انتهای پیام